Virtualna stvarnost, tj. virtualni svjetovi koji nam služe za zabavu, edukaciju ili kreativno izražavanje danas više nisu ništa neobično.
Avatari pomoću kojih se selimo u svjetove iz mašte, odijela koja omogućuju virtualna seksualna iskustva, izložbe koje možemo posjećivati dok sjedimo doma – sve je to dijelom fascinantno, dijelom zbunjujuće, a dijelom može biti i pomalo zastrašujuće.
Dok neki smatraju da koncept virtualne stvarnosti narušava temelje ljudskog identiteta i ukida granicu između ljudskog i neljudskog, drugi ga doživljavaju kao prostor dodatnih mogućnosti izražavanja naše prirode i ne plaše se razvoja bestjelesnih oblika inteligentnog života.
Bez obzira na razlike u stavovima i zabrinutost etičara i bioetičara, bez obzira na činjenicu da određeni dio ovakvih iskustava nije dobar ni za psihičko ni za fizičko zdravlje, virtualna stvarnost nastavlja se razvijati sve brže i iz godine u godinu sve nas lakše uvlači u svoj prostor. U nastavku su opisana neka od glavnih područja na kojima se danas koristi!
INDUSTRIJA ZABAVE
U industriji zabave koncept virtualne stvarnosti najčešće se veže za igranje video igara. Neke od njih simuliraju stvarni život (kroz interakcije s drugim avatarima, prilike za zaradu, praćenje događaja i sl.) i ponekad uvuku igrače toliko “duboko” da granica između stvarnosti i virtualnosti za njih počne nestajati.
Ova industrija jako brzo raste i vrijedi milijarde dolara, što znači da su ljudi itekako zainteresirani za ovaj vid zabave i ne brinu previše oko mogućih negativnih posljedica.
VOJNA INDUSTRIJA
Budući da omogućuje simulaciju prirodnog okruženja, virtualna se stvarnost često koristi za trening vojnika. Stvarni vojnici u tom slučaju, dakle, koriste simuliranu opremu u simuliranom okruženju i pripremaju se za različite akcije.
U ovom se kontekstu često ističe problem vezan za mogućnost ili nemogućnost stvaranja realne slike rata kod vojnika i smanjenje empatije prema žrtvama rata.
MEDICINA
Kako je u virtualnom okruženju moguće vježbati i pri tome griješiti bez izazivanja stvarnih posljedica, ovaj koncept jako dobro dođe u medicini. Simuliraju se operacije, daje se prilika za vježbu kirurzima i sl.
Također, virtualna stvarnost se koristi i za rehabilitaciju te terapijsko liječenje (npr. liječenje fobija).
Općenito je korisna i na polju “znanstvenih vizualizacija” (za pojašnjenje složenih ideja, prikaz molekularnih modela i sl.).
KREATIVNE I KULTURNE INDUSTRIJE
Primjenom tehnologije virtualne stvarnosti, danas imamo mogućnost posjećivati muzeje i galerije bez da izađemo iz vlastite kuće. I ne samo to, možemo posjećivati gradove iz prošlosti i druge prostore koji više ne postoje, ili barem ne u našem okruženju, analizirati ih i proučavati iz perspektive koja je donedavno bila nemoguća.
Virtualna se stvarnost sve češće koristi pri umjetničkom izražavanju, ali i u marketinške svrhe.
Ako do sada niste imali iskustva s virtualnom stvarnošću, u budućnosti će sasvim sigurno biti prilike za to. No budite oprezni – stvarnost je ipak stvarnost, a virtualnost je samo virtualnost. Ili možda već živimo u nekoj vrsti simulacije?
NAPOMENA: Sadržaje s web stranice Kreativna na netu slobodno možete podijeliti na društvenim mrežama, no znajte da ih nije dozvoljeno kopirati, prenositi ni preuzimati u bilo kojem obliku i potom koristiti za stjecanje profita ili objavljivati na vlastitoj web stranici, blogu ili portalu bez dozvole autora i navođenja izvora.